Działalność gospodarcza w Niemczech, czyli jak założyć firmę w Niemczech

Wymóg założenia działalności gospodarczej w Niemczech

Każda osoba rozpoczynająca niezależną działalność gospodarczą w Niemczech lub otwierająca samodzielny oddział (niem. Zweigniederlassung) lub niesamodzielny oddział/filię przedsiębiorstwa (niem. Betriebsstätte) jest zobligowany złożyć odpowiednie zgłoszenie we właściwym urzędzie do spraw działalności gospodarczej (niem. Gewerbeamt). To dotyczy osób fizycznych (prowadzące firmy jednoosobowe lub będące wspólnikami spółki osobowej) jak i osób prawnych (np. spółki akcyjne – niem. AG, spółki zoo – niem. GmbH, spółdzielnia – niem. Genossenschaft itp.).

Definicja działalności gospodarczej

Zgodnie z brzmieniem niemieckiej Ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej (niem. Gewerbeordnung) działalność gospodarcza to wszelka dozwolona, samodzielna, występująca na zewnątrz działalność, która jest wykonywana z zamiarem osiągnięcia korzyści finansowej w pewnym okresie czasu i nie należy do tzw. wolnych zawodów. Do wolnych zawodów należą m.in. samodzielne zawody naukowe, artystyczne, literackie, dydaktyczne lub edukacyjne. Dla wolnych zawodów najważniejszą cechą charakterystyczną jest ścisły związek między szkoleniem osobistym (edukacja) a niezależnością zawodową. Do tej grupy należą m.in. prawnicy, dziennikarze, lekarze, tłumacze, inżynierowie i architekci. Wolne zawodu nie podlegają przepisom dotyczącym działalności gospodarczej ani podatkowi od działalności gospodarczej.

Jak zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech?

Zgłoszenia należy dokonać przy użyciu przewidzianego prawem formularza „Gewerbeanmeldung” GewA 1 (niem. „Rejestracja działalności gospodarczej” GewA 1). Zgłoszenie działalności gospodarczej w Nimeczech to koszt rzędu 30-45 EUR. Opłaty zależne są od danego kraju związkowego. Przykładowo w Berlinie opłata wynosi 26 EUR od jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku spółki osobowej będzie to 26 EUR od każdego wspólnika.

Działalność gospodarcza a Izba Rzemieślnicza

Zaświadczenie zgłoszenia nie uprawnia danej osoby do rozpoczęcia działalności gospodarczej, jeżeli wymagane jest zezwolenie lub rejestracja w Izbie Rzemieślniczej.

Przed złożeniem wniosku o działalność gospodarczą należy więc nawiązać kontakt z Izbą Przemysłowo-Handlową. Tam dowiecie się Państwo, czy należy ubiegać się o specjalne zezwolenie lub zatwierdzenie na prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach zdanie odpowiedniego egzaminu kwalifikacyjnego jest obligatoryjne.

Jeśli Państwa zawód należy do zawodów rzemieślniczych wymienionych w ustawie, konieczne będzie odpowiednie powiadomienie w niemieckiej Izbie Rzemieślniczej (niem. Handwerkskammer).

Działalność gospodarcza a zastosowanie obiektów budowlanych

Jeśli zamierzają Państwo wykorzystać istniejące obiekty budowlane lub ich części i tereny w celu realizacji Państwa dozwolonej lub planowanej działalności gospodarczej, dla której w dotychczasowym pozwoleniu na budowę przewidziano inne zastosowanie, to Państwa projekt podlega zatwierdzenia zgodnie z przepisami budowlanymi danego kraju związkowego Niemiec. W takim przypadku należy się koniecznie dowiedzieć, czy wymagane jest „nowe” pozwolenie na budowę.

Nasza Grupa L-Advisers pomoże Państwu w pierwszych krokach. Ważną kwestią jest również posiadanie stosownego ubezpieczenia zdrowotnego oraz księgowości. Dzięki naszej Grupie możecie Państwo uzyskać wszystkie te rzeczy w komplecie.

Referencje

Opinie naszych klientów

 • Profesjonalna i sprawna obsługa. Zależało nam na szybkim rozwiązaniu problemu, więc nie była to prosta sprawa. Doszło do pozytywnego wyniku sprawy. Na każdym etapie byliśmy informowani o aktualnej naszej pozycji.

  Jakub Szumliński
  CEO
 • Zleciliśmy założenie spółki w Niemczech. Wszystko zostało pomyślnie przeprowadzone. Mogę polecić zespół L-Advisers każdemu.

  Stefan Misiło
  Dyrektor finansowy
 • Współpracujemy razem od dłuższego czasu i zawsze jest miła i dobra atmosfera. L-Advisers jednak cechuje przede wszystkim profesjonalizm.

  Anna Mlecz
  Księgowa

Darmowa konsultacja

Pierwsza rozmowa telefoniczna z nami jest niewiążąca i bezpłatna. Po rozmowie doradzimy Państwu wstępnie odnośnie pierwszych kroków i przedstawimy naszą ofertę. Państwa zadowolenie i sukces firmy jest dla nas priorytetem.

Powiązane posty

Zostaw komentarz